2021 Provincial and District Award Winners

Over 200 volunteers joined the OFSC’s FIRST Virtual Volunteer Recognition ceremony on November 9th to celebrate the dedication and valuable contributions of our incredible volunteers.  It was a great evening with “live” entertainment and a few special guest appearances!

Please join us in congratulating all of this year’s winners!

District Award Recipients

Outstanding Snowmobile Promotion

This award is presented to an individual, or group of individuals, in recognition of outstanding and innovative achievement in the development and implementation of a program, initiative or event focusing on one or more of the following areas: Participation Development, Rider Experience, Volunteer Development and/or Partnership Development.

District 1 – Pascal Roy, Eastern Ontario Snowmobile Club

District 2 – Phil LaLonde, Paudash Trail Blazers Snowmobile Club

District 3 – Darren Watchorn, Port Perry Snowmobile Club

District 4 – Michael Schuetz & Stacey Neil, Orangeville & District Snowmobile Club

District 6 – Bent Pizza Pie, Peterson Pathfinders Snowmobile Club

District 9 – Amy Gregorio, Stoney Keppel Riders

District 10 – Jamie Blake, South Seguin Snowmobile Club

District 13 – Dan Cross, Elliot Lake Snowbirds Snowmobile Club

District 14 – Robert Campbell, Golden Corridor Snowdrifters Snowmobile Club

District 15 – Perry Pelletier, Hornepayne Snowmobile Club

District 17 – Adrian Tessier, Thunder Bay Adventure Trails

Supporter:

Safe Snowmobiling Ambassador

This award is presented to an individual, or group of individuals, in recognition of outstanding achievement and contribution to the overall safety of organized snowmobiling through one or more of the following areas: Promotion, Education and/or Partnerships.

District 1 – Denis Vanier, Eastern Ontario Snowmobile Club

District 2 – Kris Roenigk, Paudash Trail Blazers Snowmobile Club

District 4 – Steve Hutton, Orangeville & District Snowmobile Club

District 6 – Rod and Jane Smith, Peterson Pathfinders Snowmobile Club

District 7 – Steven Barnstaple, Algonquin Snowmobile Club

District 9 – Mark Kraemer, Fergus Elora Belwood Snowmobile Club

District 10 – Eric Kalbe, Six Star Snow Riders

District 11 – Norman Guenard, Near North Snowdrifters Inc

District 13 – Kevin Ibbitson, St. Joseph Island Voyageurs Snowmobile Club

District 14 – Yvan Derry, Timmins Snowmobile Club

District 15 – Robert Richard, Arctic Riders Snow Club – Smooth Rock Falls

District 17 – Kim Cross, Atikokan Sno-Ho Snowmobile Club

Supporter:

Family of the Year

This award is presented to an OFSC Snowmobile Family in recognition of exceptional achievement in one or more of the following areas: Participation Development, Rider Experience, Volunteerism and/or Partnership Development.

District 1 – The Livock Family (Karen, Daren, Sheldon, Kurtis & Adam), Eastern Ontario Snowmobile Club

District 2 – The McCracken Family, Paudash Trail Blazers Snowmobile Club

District 3 – Brian & Anna Jewell, Port Perry Snowmobile Club

District 4 – Ken & Jake Hilliard, Orangeville & District Snowmobile Club

District 6 – Dana & Simon Lawson, North Renfrew Snowmobile Association

District 7 – Steve & Brenden Walter, Muskoka Lakes Snow Trails Association

District 8 – Marianne de Bretan-Berg & Ingo Berg, Snow Voyageur Club

District 9 – Benedict/Matheson Family (Wayne & Marg, Kevin, Mary Ann, Emma & Kaeley), Owen Sound Eastside Snowmobile Club

District 10 – The Billings Family, Six Star Snow Riders

District 11 – Laura & Dale Andrews, Nipissing Veuve River Snowmobile Club

District 12 – Karen Morley & Dave Keir, Onaping Falls Snowmobile Club

District 13 – Keith MacLeod & Penny Fullerton, Echo Bay Snow Falcons Snowmobile Club

District 14 –The Pascoe Family, Tri Town Sno Travellers Inc.

District 15 – Mitch, Claude & Gilbert Pelletier, Arctic Riders Snow Club – Smooth Rock Falls

District 17 – Brenda & Roger Roy, Atikokan Sno-Ho Snowmobile Club

Supporter:

Volunteer of the Year

This award is presented to an OFSC volunteer in recognition of exceptional achievement in one or more of the following areas: Participation Development, Rider Experience, Volunteerism and/or Partnership Development.

District 1 – Marika Livingston, Nation Valley Snowmobile Association

District 2 – Gord Rance, Buckhorn District Snowmobile Club

District 3 – Steve Horner, Great Pine Ridge Snowmobile Association

District 4 – Drew McKillop, Hillsburgh Snow Roamers

District 5 – Brad Walden, St. Clements Snowmobile Club

District 6 – Mark Davis, Maple Leaf Snow Skimmers Snowmobile Club

District 7 – Ron Roberts, Snowcrest Riders

District 8 – Claudio Sulpizi, Blue Mountain Snowdrifters

District 9 – Ron Ingles, Grey Bruce East Snowmobile Club

District 10 – Ken Mihan, Magnetawan Ridge Runners Snowmobile Club

District 11 – Wilbert Sperberg, Bonfield Snowmobile Club

District 12 – Julian Lapointe, Valley Trailmasters

District 13 – Leah Anne McMillan, Bruce Mines Sno-Glyders Snowmobile Club

District 14 – Roger Gelinas, Golden Corridor Snowdrifters Snowmobile Club

District 15 – Yvon Fortin, Moonbeam Snowmobile Club

District 17 – Lanny Cross, Atikokan Sno-Ho Snowmobile Club

Supporter:

Club of the Year

This award is presented to a OFSC Club in recognition of exceptional and innovative activities in one or more of the following areas: Participation Development, Rider Experience, Volunteerism and/or Partnership Development.

District 1 – West Carleton Snow Trails Snowmobile Association

District 2 – Paudash Trail Blazers Snowmobile Club

District 3 – Centre Hastings Snowmobile Club

District 6 – Haliburton County Snowmobile Association

District 9 – Fergus Elora Belwood Snowmobile Club

District 10 – South Seguin Snowmobile Club

District 12 – Onaping Falls Snowmobile Club

District 13 – Marathon Sno-Kickers Snowmobile Club

District 14 – Golden Corridor Snowdrifters Snowmobile Club

District 15 – Mattice Sno Devils Snowmobile Club

District 17 – Dryden Power Toboggan Club

Supporter:

A special thank you to our very generous District Award supporters!

 

Provincial Award Recipients

Outstanding Snowmobile Promotion

Pascal Roy, Eastern Ontario Snowmobile Club
District 1

Supporter:

Safe Snowmobiling Ambassador

Kim Cross, Atikokan Sno-Ho Snowmobile Club
District 17

Supporter:

Family of the Year

Dana & Simon Lawson, North Renfrew Snowmobile Association
District 6

Supporter:

Volunteer of the Year

Leah Anne McMillan, Bruce Mines Sno-Glyders Snowmobile Club
District 13

Supporter:

Club of the Year

Haliburton County Snowmobile Association
District 6

Supporters:

 

A special thank you to our very generous Provincial Award supporters!

Share this: