2021-22 District and Provincial Award Winners

Finally, the first in-person OFSC Volunteer Recognition awards in over 2 years! Volunteers came together to acknowledge the dedication and valuable contributions from the 2021-22 season.  Celebrations were even more special this year as we could see all of the smiling faces and hear the sounds cheers and clapping that we missed so much. 

Please join us in congratulating all of the winners!

 

District Award Recipients

Outstanding Snowmobile Promotion

This award is presented to an individual, or group of individuals, in recognition of outstanding and innovative achievement in the development and implementation of a program, initiative or event focusing on one or more of the following areas: Participation Development, Rider Experience, Volunteer Development and/or Partnership Development.

District 1 – Ottawa Valley River Loop, Upper Canada Snowmobile Region 

District 2 – Ron Maybee, Paudash Trail Blazers Snowmobile Club 

District 3 – Rick Nutter Sauer, Port Perry Snowmobile Club 

District 4 – Michael Tanti, Orangeville & District Snowmobile Club 

District 6 – Bill Jamieson, White Water Sno Goers 

District 10 – Bill Park, South Seguin Snowmobile Club 

District 11 – Cheryl Hoeksema, Almaguin District Snowmobile Club 

District 12 – Joanne Stepec, Northbound Sno-Drifters Inc. 

District 13 – Tim Weatherley, Spanish River Snowmobile Club 

District 14 – Gaston Girard, Jackpine Snowmobile Club 

District 15 – Kenny Johnston, Polar Bear Riders Snowmobile Club 

District 17 – Patrick Davis, Ojibway Power Toboggan Inc. 

 

Prizes provided by:

 

Safe Snowmobiling Ambassador

This award is presented to an individual, or group of individuals, in recognition of outstanding achievement and contribution to the overall safety of organized snowmobiling through one or more of the following areas: Promotion, Education and/or Partnerships.

District 1 – David Tubbe, Upper Canada Snowmobile Region 

District 2 – Rob Dingwall, Paudash Trail Blazers Snowmobile Club 

District 4 – Steve Hutton, Orangeville & District Snowmobile Club 

District 5 – Dave Mohr, North East Hope Snowmobile Association 

District 6 – John Montin, North Renfrew Snowmobile Association 

District 7 – Nunzio Iacobellis, Snowcrest Riders 

District 10 – Wyatt Gray, Six Star Snow Riders 

District 11 – Victoria Jordon, South Shore/Restoule Snowmobile Club 

District 12 – Dave Keir, Onaping Falls Snowmobile Club 

District 13 – Jeremy VanHoek, Sault Trail Blazers Snowmobile Club 

District 14 – Bill Nabb, Golden Corridor Snowdrifters Snowmobile Club 

District 15 – Alain Corbin, Greenstone Snowmobile Club 

District 17 – Kent Calberry, Dryden Power Toboggan Club 

 

Prizes provided by:

 

Family of the Year

This award is presented to an OFSC Snowmobile Family in recognition of exceptional achievement in one or more of the following areas: Participation Development, Rider Experience, Volunteerism and/or Partnership Development.

District 1 – Michael, Bonnie, Thomas, and James Bothwell, Rideau Ridge Riders 

District 2 – Mark, Peter, and Olivia Ayles, Paudash Trail Blazers Snowmobile Club 

District 3 – Colleen Moore, Bill, and Brian Graham, Great Pine Ridge Snowmobile Association 

District 4 – Corey, Shannon, and Dallas Brock, Hillsburgh Snow Roamers 

District 5 – Doug and Donna McIntosh, Science Hill Drifters Snowmobile Club 

District 6 – Lorraine and Albert Pecoskie, Bonn-Trae Snowmobile Club 

District 7 – Janet and Kent McDonald, Algonquin Snowmobile Club 

District 9 – Cindy and Bob Hunter, Central Peninsula Sno-Drifters 

District 10 – The Smith Family, Six Star Snow Riders 

District 11 – Reinhart, Tammy, and Burkhart Porter, South Shore/Restoule Snowmobile Club 

District 12 – Lianne Therrien, Jesse, and Trevor Hayes, Onaping Falls Snowmobile Club 

District 13 – Gary and Jennifer Landriault, Spanish River Snowmobile Club 

District 14 – Patrick, Katelin, Piper, and Greyson Dzijacky, Timmins Snowmobile Club 

District 15 – Mitch, Claude, Marie, and Gilbert Pelletier, Arctic Riders Snow Club – Smooth Rock Falls 

District 17 – Cheryl and Scott St. Jean, Red Lake District Trailmasters 

 

Prizes provided by:

 

Volunteer of the Year

This award is presented to an OFSC volunteer in recognition of exceptional achievement in one or more of the following areas: Participation Development, Rider Experience, Volunteerism and/or Partnership Development.

District 1 – Allan Kinch, Rideau Ridge Runners 

District 2 – Adam Flicke, Havelock & District Snowmobile Club 

District 3 – Wayne Linton, Great Pine Ridge Snowmobile Association 

District 4 – Steve McCarthy, Dufferin Drift Busters Snowmobile Club 

District 5 – Tyler Harper, North East Hope Snowmobile Association 

District 6 – Kerry MacDonald, Timberline Snowmobile Club 

District 7 – Pat Coulis, SMART Snowmobile Association 

District 9 – Dan West, Central Peninsula Sno-Drifters 

District 10 – Nigel Munn, Magnetawan Ridge Runners Snowmobile Club 

District 11 – Ken Prescott, Bonfield Snowmobile Club 

District 12 – Brad Vernon, Capreol Ridge Runners Snowmobile Club 

District 13 – Richard Smyth, Elliot Lake Snowbirds Snowmobile Club 

District 14 – Tibor Lesko, Timmins Snowmobile Club 

District 15 – Serge Pominville, Club Voyageur de Hearst 

District 17 – Ray Waterman, Atikokan Sno-Ho Snowmobile Club 

 

Prizes provided by:

 

Club of the Year

This award is presented to a OFSC Club in recognition of exceptional and innovative activities in one or more of the following areas: Participation Development, Rider Experience, Volunteerism and/or Partnership Development.

District 1 – Athens & District Snowmobile Club 

District 2 – Paudash Trail Blazers Snowmobile Club 

District 3 – Great Pine Ridge Snowmobile Association 

District 5 – Science Hill Drifters Snowmobile Club 

District 6 – Bonn-Trae Snowmobile Club 

District 7 – Happy Wanderers Snowmobile Club 

District 8 – Kawartha Lakes Snowmobile Club 

District 10 – South Seguin Snowmobile Club 

District 11 – French River Snowmobile Association 

District 13 – Spanish River Snowmobile Club 

District 14 – Tri Town Snow Travellers Inc. 

District 15 – Club Voyageur de Hearst 

District 17 – Ojibway Power Toboggan Inc. 

Prizes provided by:

 

A special thank you to our very generous District Award supporters!

 

Provincial Award Recipients

Outstanding Snowmobile Promotion

Kenny Johnston, Polar Bear Riders
District 15

Prizes provided by:

 

Safe Snowmobiling Ambassador

Dave Keir, Onaping Falls High Riders Snowmobile Club
District 12

Supporter:

 

Family of the Year

Patrick, Katelin, Piper, and Greyson Dzijacky, Timmins Snowmobile Club
District 14

Prizes provided by:

 

Volunteer of the Year

Ken Prescott, Bonfield Snowmobile Club
District 11

Prizes provided by:

 

Club of the Year

Spanish River Snowmobile Club
District 13

Prizes provided by:

 

 

As an added surprise, we held a random draw in person for a prize from our partner George Rappos at Desjardins! Congrats to the lucky recipient!

 

A special thank you to our very generous Provincial Award supporters!

Share this: